چهارشنبه ٢١ آذر ١٣٩٧ فارسي|English
 

صفحه اصلی|ايران|زبان و ادبيات فارسی|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title
iran
نيشابور - آرامگاه عطار
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   


  چاپ        ارسال به دوست

نخستين اجلاس گفت‌وگوهاي فرهنگي آسيايی

كميسيون «ايران، شرق و جنوب شرق آسيا» در تهران پایان یافت

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، مراسم اختتاميه كميسيون «ايران، شرق و جنوب شرق آسيا» از سري نشست‌هاي نخستين اجلاس گفت‌وگوي‌هاي فرهنگي آسيايي با عنوان «پيوندهاي تاريخي و فرهنگي ايران و شرق آسيا»، بعد از ظهر امروز (25 دي‌ماه) با حضور انديشمنداني از ايران و برخي كشورهاي شرق و جنوب شرق آسيا در تالار حنانه دانشكده مطالعات جهان دانشگاه تهران، برگزار شد.

در ابتداي اين مراسم علي‌اكبر ضيايي، رايزن پيشين فرهنگي ايران در مالزي ضمن ابراز تمايل خود به تداوم و استمرار اين دور از گفت‌وگوهاي فرهنگي، گفت: امروز شاهد رفتار و افكار افراطي در مناطق مختلف جهان هستيم كه ناشي از فقدان روح گفت‌وگو است.

وي افزود: چالش‌هایی همانند افراط‌گرایی، دغدغه و نگرانی‌های بسیاری را برای جوامع منطقه به ویژه نخبگان و اندیشمندان به دنبال داشته كه اميدواريم تعامل فرهنگي بویژه میان نخبگان همراه با همزيستي مسالمت‌آميز با سعه صدر و به دور از هرگونه افرا‌ط‌گري، ايجاد شود.

ضيايي به برگزاري كميسيون «ایران، آسیای مرکزی و قفقاز»، «ايران، شرق و جنوب شرق آسيا» و «ايران و شبه‌ قاره» را موفقت‌آميز دانست و بر گسترش همکاری‌ها و همگرایی بین كشورهاي آسیايي تأكيد كرد.

وي در ادامه، يادآور شد: با فراهم‌سازي هرچه بیشتر امکان تعامل مستمر بين نخبگان و گروه‌های مرجع جهت  یافتن راهکارهای مشترک برون‌رفت از بحران‌های حاکم و افراط‌گري، محقق شود.

فام كوانگ مين، رييس دانشگاه علوم اجتماعي و علوم انساني ويتنام نيز در سخنراني خود در اين مراسم، ضمن ابراز خرسندی از نخستين سفر خود به ایران از مهمان‌نوازی ایرانیان و جذابیت‌هاي تاریخي و تمدني این كشور اسلامي‌ به نیکی یاد کرد و گفت: ايران با داشتن صدها اثر تاریخی، سنت‌هاي كهن و فرهنگ قوي همواره مورد توجه ماست.

وي خواهان توسعه روابط و همکاری‌های فرهنگی بین دو کشور ايران و ویتنام شد و افزود: بهترین راه تداوم همکاری‌های بین دو کشور گفت‌وگو است؛ چراکه می‌تواند زمینه لازم برای برقراری تفاهم و نقاط مشترک ایجاد کند تا مردم دو ملت از فرهنگ يكديگر شناخت بيشتري پيدا كنند.

فام كوانگ مين، به نقش مراكز فرهنگي و دانشگاهي در تقويت و توسعه روابط كشورهاي آسيايي با يكديگر اشاره كرد و گفت: گردهمايي و گفت‌وگوي نخبگان و انديشمندان كشورهاي آسيايي در دانشگاه‌ها، فرصت خوبي براي تعامل، تبادل و همفكري جهت ايجاد برنامه‌هاي مشترك فرهنگي است.

وي در پايان با بيان علاقمندي خود به زبان و ادبيات فارسي گفت: اميدوارم زبان فارسي جزيي از برنامه‌هاي آموزشي دانشگاه‌هاي ویتنام قرار گيرد.

يوديان وهيودي، انديشمند اندونزيايي از ديگر سخنرانان اين مراسم بود كه درباره فرهنگ و تمدن ايرانيان و جايگاه شيعيان در جهان اسلام سخن گفت و بر ضرورت معرفي اسلام واقعي به جهانيان تأكيد كرد.

وي خواستار گسترش روابط فرهنگي و علمي بين دانشگاهيان كشورهاي آسيايي شد و گفت: ما براي رهايي از تأثير و تفكر وهابيت و معرفي اسلام واقعي بايد برنامه‌هاي مشترك فرهنگي در زمينه علوم انساني و اسلامي برگزار كنيم.

يوديان وهيودي همچنين، افزود: اگر این برنامه‌ها و گفت‌وگوها همراه با فهم درست از تفسیر متون مقدس دینی ایجاد شود، سبب معرفي اسلام واقعي و مقابله با خشونت خواهد شد.

پارك هيوندو، استاد محقق مؤسسه مطالعات خاورميانه دانشگاه ميسونگجي از كره‌جنوبي با اشاره به اهميت برگزاري گفت‌وگوهاي فرهنگي آسيايي، ايران را يكي از كشورهاي مهم قاره آسيا برشمرد.

وي ادامه داد: برای ایجاد ارتباط مستمر میان اندیشمندان كشورهاي آسيايي، باید فرهنگ گفت‌وگو با محوریت عقلانیت و اعتدال تقویت شود.

خانم حميده مولايي، دبير علمي كميسيون ضمن قدرداني از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي براي برگزاري گفت‌وگوهاي فرهنگي، اظهار اميدواري كرد تا دستاوردهاي اين اجلاس و كميسيون‌هاي چندگانه آن در تقویت فهم مشترك مسائل و موضوعات بين انديشمندان و نخبگان آسيايي مؤثر باشد.

در ادامه اين مراسم، بيانيه كميسيون «ايران، شرق، جنوب شرق آسيا» با عنوان «پيوندهاي تاريخي و فرهنگي ايران و شرق آسيا» با حضور انديشمنداني از ايران و برخي كشورهاي شرق و جنوب شرق آسيا، در تالار حنانه دانشكده مطالعات جهان دانشگاه تهران، قرائت شد.

نشست‌های منطقه‌ای گفت‌وگوهای فرهنگی آسیایی که پارسال در کشورهای هند، مالزی و قزاقستان برگزار شد. امسال نیز نخستین اجلاس بین‌المللی گفت‌وگوهای فرهنگی آسیایی با موضوع «تنوع و تکثر فرهنگی آسیا؛ فرصت‌های همگرایی و همکاری» روزهای 23 تا 25 دی جاری در تهران، مشهد و بابلسر برگزار شد.

در این چارچوب 70 نفر از نخبگان و شخصیت‌های برجسته علمی، فرهنگی و دانشگاهی از 20 کشور آسیایی در نشست‌های تخصصی با همتایان ایرانی خود پیرامون مباحث و موضوعات مختلف فرهنگی و تاریخی به گفت‌وگو و تبادل نظر پرداختند.

 


١٧:٣٨ - جمعه ٢٢ دی ١٣٩٦    /    شماره : ٦٩٦٣٣٦    /    تعداد نمایش : ٢٤٦جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
پایگاه اطلاع رسانی آستان مقدس امام خمینی (ره)

تارنمای رسمی دفتر مقام معظم رهبری

ریاست جمهوری اسلامی ایران

تارنمای رسمی سفارت جمهوری اسلامی ایران- مانیل

سیری در ایران

خبرگزاری بین المللی قرآن

ايرانیان خارج از کشور

انتشارات بين المللی الهدی

مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

بنیاد اندیشه اسلامی

موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان

خبرگزاری تقریب

بنیاد سعدی

شبکه مجازی آستان

Philippines Department of Tourism

Philippine eLib
vote
نظرسنجي غير فعال مي باشد
UsersStats
Visitorsofpage: 510746
Visitorsofday : 524
Visitorsofpage : 1524708
Onlinevisitors : 1
PageLoad : 1.8282

صفحه اصلی|ايران|زبان و ادبيات فارسی|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت