دوشنبه ٣١ تير ١٣٩٨ فارسي|English
 

صفحه اصلی|ايران|زبان و ادبيات فارسی|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title
iran
شيراز - دروازه قرآن
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   


  چاپ        ارسال به دوست

روابط عمومی رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران مانیل

مراسم عید سعید غدیر خم در مانیل برگزار شد

مراسم عید سعید غدیر خم، عید ابلاغ  امامت علی (ع) از سوی رسول خدا (ص) با شرکت جناب آقای تنهایی سفیر محترم جمهوری اسلامی ، کارکنان سفارت، حجت الاسلام و المسلمین حاج مجتبی اکبری رئیس کالج بین المللی المصطفی شعبه مانیل، جمعی از ایرانیان مقیم و  شیفته گانی از خاندان عصمت و طهارت از فیلیپین در سالن اجتماعات رایزنی فرهنگی در مانیل برگزار گردید.

مراسم با قرائت دعای روح بخش کمُیل  که وصیّت مولی علی (ع) برای امت اسلامی در زمینه بیان جملاتی در ستایش خداوند تبارک و تعالی است آغاز و سپس حجت الاسلام اکبری، رئیس کالج بین المللی المصطفی مطالبی را ایراد نمود.

سخنران ضمن عرض تبریک سالگرد عید سعید غدیر خم به حضار اظهار داشت، امشب نه تنها بخاطر شب جمعه یعنی شب استجابت دعا  ها به درگاه پروردگار مهم است بلکه مصادف با ایام غدیر خم ، به عنوان روزی بزرگ برای پیروان اهل البیت محسوب می شود. آقای اکبری افزود، ما در ماه ذیحجه هستیم که در آن مناسبت های مهمی قرار دارند و یکی از این مناسبت ها که  سپری شد، عید قربان بود. عیدی که در واقع عید قربانی کردن نفس اما ره ماست که با سرکشی ما را به خطا و گناه می اندازد.

رئیس کالج بین المللی المصطفی با بیان شمه ای از تاریخ دوران حضرت ابراهیم ( س) افزود، هنگامی که این پیامبر راستین  فرمان قربانی کردن فرزند خود اسماعیل (ع) را دریافت کرد و عزم قربانی کردن فرزند خود را نمود، حضرت اسماعیل با آرامش و متانت نسبت به فرمان پیامبر زمان خویش که پدرش بود سر فرود آورد زیرا می دانست که  پیامبر خدا مجری فرمان آفریدگار عالم است اما همانگونه که شنیده و در کتب خوانده اید، خداوند گوسفندی را از بهشت برای قربانی کردن به سوی حضرت ابراهیم (س) گسیل داشت و او نیز آن گوسفند را قربانی کرد و این اقدام در واقع سمبل قربانی کردن نفس اما ره انسان است.

آقای اکبری خاطر نشان کرد، آنچه در مورد حضرت اسماعیل در اطاعت امر پدرش حضرت ابراهیم (س) رخ داد مشابه اطاعت عبدالله جعفر فرزند بزرگ حضرت امام جعفر صادق (ع) از پدرش بود. زیرا روزی امام صادق (ع)، فرزند بزرگش عبدالله ابن جعفر را صدا کرد و فرمود،  عبدالله  تو فرزند من و از بدن من هستی اما برادرت موسی از جان و هستی من است و در او بزرگی خاصی می بینم لذا امامت پس از من شایسته اوست  و عبدالله که خود نیز از بزرگان زمان خویش بود، در زمان حیات پدر بزرگوارش حامی پدر و پس از آن حامی برادر و امام زمان خویش امام موسی کاظم (ع) بود که روز شنبه آینده  بیستم ذیحجه سالگرد تولد آن بزرگوار است.   

خطیب جلسه با تاکید مجدد بر رخداد غدیر خم اذعان داشت، از واقعه غدیر خم سال ها می گذرد اما تفکر غدیر  همچنان ادامه دارد و اگر به کتاب القدیر آیت الله امینی مراجعه کنید به روایات مکرری برخورد می کنید که در مورد واقعه غدیر خم است و نکته قابل توجه این است که اکثر این احادیث به نقل از اهل سنت هستند. از سویی پیامبران همواره جانشینان خود را معرفی می کردند تا در نبود آنان وظایف نبوت را به پیش ببرند، همچون حضرت موسی (ع) که برادر خویش هارون را برای جانشینی خود برگزید.

حجت الاسلام اکبری در گویشی دیگر با ذکر آیاتی از سوره مائده افزود، این که خداوند از رسول خود می خواهد آن چه به او ابلاغ شده را به اطلاع مسلمانان برساند تا رسالت آن بزرگوار کامل شود به این معنی نیست که پیامبر گرامی اسلام در مدت بیست و سه سال رسالت خویش را انجام نداد بلکه واقعه غدیر خم در تکمیل رسالت رسول خدا ا (ص) و در پایان عمر مبارکش بود و این خود نشانگر اهمیت غدیر خم است.

رئیس کالج بین المللی المصطفی در پایان ضمن تبریک مجدد عید سعید غدیر خم و آرزوی توفیق خداوند، نسبت به بیان برخی از مسائل فقهی در زمینه اهمیت ایام حج و لزوم به جای آوردن مراسم حج برای کسانی که استطاعت مالی و بدنی دارند اقدام نمود.

سخنران در پایان جلسه، با توجه به خاتمه دوران خدمت به عنوان رئیس کالج بین المللی المصطفی در مانیل از حضار خدا حافظی نموده.

مراسم با پذیرایی شام  از حضار خاتمه یافت.


٠٩:٥٩ - شنبه ١٠ شهريور ١٣٩٧    /    شماره : ٧١١٧٣٢    /    تعداد نمایش : ١٢١جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
پایگاه اطلاع رسانی آستان مقدس امام خمینی (ره)

تارنمای رسمی دفتر مقام معظم رهبری

ریاست جمهوری اسلامی ایران

تارنمای رسمی سفارت جمهوری اسلامی ایران- مانیل

سیری در ایران

خبرگزاری بین المللی قرآن

ايرانیان خارج از کشور

انتشارات بين المللی الهدی

مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

بنیاد اندیشه اسلامی

موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان

خبرگزاری تقریب

بنیاد سعدی

شبکه مجازی آستان

Philippines Department of Tourism

Philippine eLib
vote
نظرسنجي غير فعال مي باشد
UsersStats
Visitorsofpage: 529262
Visitorsofday : 123
Visitorsofpage : 1594844
Onlinevisitors : 2
PageLoad : 2.6406

صفحه اصلی|ايران|زبان و ادبيات فارسی|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت